Mircosoft Solution Framework (MSF) su od strane Microsofta razvijeni i usvojeni principi za uspješno upravljanje projektima. MSF je nastao kao proizvod dobre prakse na različitim projektima koje je Microsoft radio od sredine osamdesetih godina, a koji se od 1994. pojavljuje pod imenom MSF. Microsoft je formulirao MSF kao sustav koji nudi rješenja kako organizirati ljude i projekt kako bi se uspješno planirala, izgradila i pustila u upotrebu razna IT rješenja. MSF je skup dobro provjerenih praksi i rješenja u organizaciji tima i planiranju projekta u IT industriji.
MSF se temelji na nekoliko glavnih pretpostavki. Te pretpostavke uključuju jasno podijeljene zadaće unutar tima, ali i zajedničku odgovornost. Potrebno je poticati otvorenu komunikaciju, raditi prema zajedničkoj viziji i fokusirati se na dostavljanje poslovne vrijednosti korisniku. Isto tako, treba biti spreman na promjene i znati ih prihvatiti u bilo kojoj od faza projekata. Kako bi se to što jednostavnije ostvarilo dobro je imati razrađene kanale za otvorenu komunikaciju.
Vrlo je važno izgraditi i bazu znanja te učiti iz svih iskustava kako bi se problemi što jednostavnije i učinkovitije rješavali. Naposljetku, važna je potreba za stalnim ulaganjem u kvalitetu.
MSF Team model organizira ljude koji rade na projektu i osigurava ispunjenje svih projektnih ciljeva i zadataka povezujući svaku ulogu u timu s određenom odgovornošću unutar tima. Sastoji se od 6 glavnih uloga koje odgovaraju glavnim projektnim ciljevima i imaju odgovornost prema njima. Bitno je reći da struktura ovog modela nije hijerarhijska već kružna. Time se naglašava jednakost među pojedinim ulogama i jednakost važnosti da svi zajedno doprinose projektu.
Premda su neke od uloga u pojedinim fazama projekta aktivnije od drugih, niti jedna ne može i ne smije biti izostavljena. Ono što povezuje sve uloge jest komunikacija. Učinkovita komunikacija podržana je od strane modela, ali je i sama potrebna kako bi model mogao funkcionirati.
MSF Team model čine Program, Product, Relese management, Development, Test i User Experience.
Program management je zadužen za izradu cijelog projekta i njegovo oblikovanje. Projekt ćemo smatrati uspješnim ako ispunjava i neke opće uvjete i karakteristike koje određuje program management.
Development je skupina ljudi koji rade na samoj izradi rješenja prema ranije donesenoj specifikaciji projekta.
Test je zadužen za testiranje i temeljito ispitivanje stabilnosti rješenja i njegovih karakteristika. Test i Development moraju imati iznimno kvalitetnu komunikaciju budući da Development na osnovi povratne informacije od Test može poboljšati rješenje.
Relese management je uloga koja osigurava da samo potpuno dovršeno rješenje bez velikih bugova i nestabilnosti izađe na tržište
User experience ima ulogu da projekt bude prilagođen tržištu i samim korisnicima. Ova grupa mora produkt učiniti lijepim i funkcionalnim kako bi ga korisnici voljeli koristiti.
Product management je tim koji se brine o marketingu i prodajnim kanalima te o zadovoljstvu korisnika.
Osobito je važno istaknuti ulogu komunikacije među pojedinim ulogama u ovom modelu . Bez efikasne i otvorene komunikacije projekt neće biti moguće izvesti na predviđeni način.
MSF procesni model organizira sam proces koji je nužan kako bi se rješenje izvelo i postavilo za rad. Ovaj model podijeljen je u pet faza od kojih se svaka faza sastoji od više zadaća. Prijelaz iz pojedine faze je moguće obaviti tek po ispunjenju nekoliko različitih milestone-a koji su karakteristični za svaku fazu.
Prva faza se naziva vizija (eng. envisioning) i tijekom nje se uspostavlja sama ideja i cilj projekta. Tim, kupac i pokrovitelj se u ovoj fazi dogovaraju i uspostavljaju opseg projekta.Tijekom ove faze se prikupljaju inputi i organizira se i sam temeljni/inicijalni tim, način organizacije izvedbe rješenja i kreiranje načina komunikacije. Po inicijalizaiji projektne dokumentacije i njezinog prihvaćanja, moguće je prijeći u sljedeću fazu.
Druga faza naziva se planiranje (eng. planning). Za vrijeme trajanja ove faze tim i kupac definiraju konkretna svojstva projekta – što će, kada, i na koji način, biti izgrađeno. Fazu karakteriziraju izrada funkcionalnih specifikacija, te glavne projektne dokumentacije. Prijelaz u sljedeću fazu moguć je tek nakon odobrenja plana.
Izgradnja (eng. developing) je treća faza. Za vrijeme izvođenja ove faze tim razvija i testira rješenje. Vrše se stalne provjere i poboljšanja unutar mjerila donesenih projektnom dokumentacijom. Konkretno razvijaju se kod, infrastruktura i dokumentacija koju prati razvoj i testiranje.
U fazi stabilizacije (eng. stabilizing) se prestaju dodavati nove mogućnosti u programu. On do sada već mora sadržavati sve što je definirano dokumentacijom. Dolazi do novoprijavljenih bugova, te se izdaju tzv. release candidates.
U zadnjoj fazi, fazi implementacije (eng. deploying) rješenje se postavlja u njegovo funkcionalno stanje. Ovim je zatvoreni krug projektnog procesa završen i rješenje je postavljeno u korisničko okruženje.
Sva znanja i iskustva stečena tijekom rada se pohranjuju u bazu znanja. Upravo je učenje na iskustvima i njihova kasnija upotraba jedna od glavnih karakteristika MSF-a.
© 2024. INFO NOVITAS | EU FONDOVI I PROJEKTI
Privacy: Privatnost | Cookies: Kolačići