Rational Unified Process (RUP) je objektno orijentirana metoda za razvoj sustava, i pogodna je za različite veličine timova koji sudjeluju u razvoju. RUP je strukturiran u dvije dimenzije (slika ispod).
Vremenska dimenzija prikazuje kako se proces odvija u vremenu. Takav pogled na proces nam prikazuje: faze i iteracije (Phases, Iterations sa slike). Druga dimenzija predstavlja podjelu zadataka s obzirom na vrstu posla kojeg je potrebno obaviti (Disciplines sa slike). Početna arhitektura sustava često sadrži propuste ključnih zahtjeva korisnika. Kako bi se to spriječilo, u posljednjoj fazi procesa izrade, sustav provodimo kroz niz iteracija. Centralni dio analize i oblikovanja RUP metodologije svodi se na definiranje arhitekture, zbog čega se u prvim iteracijama upravo tim aktivnostima posvećuje najveća pažnja. Snažan naglasak na važnost arhitekture sustava, te predmetno-orijentiranog pristupa razvoju omogućava da sustav gradimo od već gotovih sastavnica.
Isto tako, RUP metoda preporuča korištenje UML jezika za vizualno modeliranje, kako bi zahtjeve korisnika mogli razumjeti i ostali sudionici projekta. Drugim riječima, UML dijagrami su preporučeni kao glavno sredstvo komunikacije između svih sudionika u razvoju.
Vremenska dimenzija opisuje nam proces razvoja sustava kroz niz faza. RUP koristi iterativan model životnog ciklusa sustava. Proizvod se razvija kroz niz iteracija od kojih svaka ima oblik malog vodopada, te sadrži sve discipline od analize do testiranja. S obzirom na položaj unutar razvojnog ciklusa neke discipline su više zastupljene od drugih.
RUP u logičkom poretku zadržava prednosti vodopadnog modela i njegovo nizanje poslova u logičkom poretku. Iteracije se s obzirom na glavni fokus mogu svrstati na faze. Svaka faza može imati jednu ili više iteracija. Završetak svake faze znači da je proizvod ispunio određene uvjete za prelazak na novu razinu.
Životni ciklus započinje početnom fazom. Osnovni cilj ove faze je odrediti izvodljivost projekta, tj. da li je moguće ispuniti zahtjeve korisnika. Ova faza izvodi se kroz jednu, ponekad dvije iteracije. U sklopu ove faze obavljaju se pripremne aktivnosti: pripreme radnog okruženja, edukacija članova…
Nakon što su zahtjevi opisani, te smo ustvrdili da je moguće napraviti sustav koji ih ispunjava, nastupa faza elaboracije. Osnovni cilj ove faze su uspostavljanje stabilne arhitekture sustava i izrada detaljnog plana toka projekta. Faza se često izvodi u nekoliko iteracija. Provodimo ih dok ne ustvrdimo da je arhitektura sustava stablina.
Osnovni cilj ove faze je dovršiti već započete radove na definiranju zahtjeva, detaljno analizirati preostale slučajeve korištenja, uključiti ih u sustav te na kraju sve to testirati. Faza završava izradom beta verzije sustava koja je spremna za testiranje u okolini korisnika.
Faza tranzicije je posljednja faza. Cilj ove faze je omogućiti korištenje sustava od strane krajnjih korisnika, te završna testiranja. Na kraju ove faze ciljevi projekta bi trebali biti ispunjeni, a u nekim slučajevima završetak ove faze pokreće novi životni ciklus u kojem nastaje nova generacija izgrađenog sustava.
© 2024. INFO NOVITAS | EU FONDOVI I PROJEKTI
Privacy: Privatnost | Cookies: Kolačići